Eelmisel nädalal alustasin suhtes ja suhte kasvamise teemat mõtteviisidega, mille enda ja oma suhete heaks tööle olen pannud. Need mõjutavad positiivselt nii paarisuhet kui kõiki teisi suhteid minu elus. Siin postituses võtan kokku abivara, mille toel end paremini mõistma olen õppinud ning seeläbi endale ja teistele parem kaaslane olla saan. See kasvamine jätkub. Suhe saab areneda ainult selles arenevate inimeste kaudu, nagu organisatsioon saab areneda kui selle liikmed arenevad. Sätin siia punktidena ritta erinevad “asjad”, mis või kes mind sel teel toetanud on koos kommentaaridega. Ehk leiad siit midagi endalegi.
HeadSpace app – Minu elumuutja, mille leidsin tänu kolleegi kaasale, kes sellest oma blogis aastaid tagasi kiidusõnade saatel rääkis. See on meditatsiooniäpp, kus Andy Puddicombe erinevatel 10päevastel kursustel erinevatel teemadel räägib ja meditatsioone juhendab ning kus on ka üksikuid meditatsioone, mida kasutada jalutades, keskendumiseks või hoopis ärritumise hetkel. Tänu sellele äpile õppisin hetkes kohal olema ning endas kerkivaid emotsioone märkama ja vaatlema, sedasi uudishimulikult, et ohoo, kust see kurbus või viha nüüd kerkib. See on teinud elu nii palju lihtsamaks, sest nõnda on jäänud asju, mis mind häirivad ja millele reageerin, kõvasti vähemaks, ja ma praktiliselt ei virisegi millegi üle. Kui, siis teadlikult ja läbimõeldult. Kasutasin HeadSpace’i peaaegu kolm aastat igapäevaselt ning ca nädal tagasi tegin teoks mõtte, et ma olen sealt piisavalt saanud ja saan nüüd ise hakkama ning tühistasin tellimuse. Minu ainus tasuline app siiani.
Raamatud on alati head mõtteergutajad
- Harriet Lerneri „Vihatantsu“ soovitan kõigile naistele, kes ennast mõista tahavad (olgu te armastavad daamid, nagu mina, või tulehargid) ja meestele, kes oma naist mõista tahavad. Me võtame oma kodust kaasa palju rohkem kui arvame ja see raamat õpetab neid mustreid nägema ning lahustama.
- Lindsay C. Gibsoni „Recovering from Emotionally Immature Parents. Practical Tools to Establish Boundaries & Reclaim Your Emotional Autonomy“, mis oli ülimalt silmiavav ning aitas jooni maha tõmmata nii, et igaüks oma seljakotte ikka ise kannaks. Haakub Vihatantsu raamatuga väga hästi ja on oluline neile, kellele tundub, et rollipiirid vanema/vanematega on hägusad või arusaamatud.
- Tiiu Boltzmanni „Perekonna varjatud seadused“ selleks, et mõista seda, kuidas me veel kaugemalt kui oma päritoluperest igasugu teemasid kaasas kanname, neid, mis pole isegi meie omad. Õpetab mõistma, kuidas ka need õed-vennad ja lapsed, kes sündinud pole, tuleb kahel käel südamesse ja hinge vastu võtta ning paljud asjad hakkavad siis enda kohta äkki loogilised tunduma. Haakub eelmise raamatuga, sest aitab mõista, et vanemad saavad lastele ainult anda ning lapsed saavad omakorda anda oma lastele. Teistpidi seda jõge voolama panna ei saa. Õpetab tänulik olema selle eest, et olemas oled.
- Minu vaieldamatud lemmikud on ka härrased Bill Burnett ja Dave Evans Stanfordist, kelle raamatuni “Designing Your Life” juhatas mind omal ajal armas Piret J. Samm-sammult tegin kõik läbi, mis raamatus kästi, ja leidsin oma tänase Põhjanaela ja raja, mida nii väga armastan. Kui raamatu järgi üksipusimiseks aega pole, siis uuri kodulehel ringi või küsi koolituste toimumise või coachingu kohta. Minu eesmärk on see enese ja oma Põhjanaela leidmise protsess muuta inimeste jaoks valutumaks ja lühemaks kui see mul endal oli.
Koolitustest ja online-meistriklassidest ja podcastidest ka
- Life Coach Schoolil ehk Brooke Castillol on terve sari podcaste, kus ta ülimõnusalt teemasid lahti võtab ja kenasti mõttemaailma raputab. Kõik on väärt kuulamist. Toon välja ühe, millest mu teekond seal podcastides algas: „Other people’s opinion“ (teiste inimeste arvamusest).
- Mindvalley 1-tunnised tasuta masterclassid on ka kõik sellised, et vähemalt ühe asja, mis mõtlema või teisiti tegutsema paneb, saad igal juhul. Pika kursusena olen võtnud Jim Kwiki „Super Reading“ kursust ja see oli äge vanade harjumuste kustutamise ja uute tekitamise kursus.
- Elisabeth Schnugh käib Tartus Contriberi ja Rein Lemberpuu abiga ning tema intensiivne mitmepäevane „The Journey of Adjustment“ oli ülimalt silmiavav ja aitas iseendasse väga sügavale vaadata. Theun Marese tekste tasub siia juurde ka uurida. Võibolla võibki eestikeelsena alustuseks uurida Don Miguel Ruizi raamatut „Neli kokkulepet“, kus lihtsad tõed on nelja lihtsasse põhimõttesse kokku võetud – ole oma sõnades laitmatu, ära võta midagi isiklikult, ära tee oletusi ja anna endast alati parim. Ei ole raketiteadus, aga vajab seestamist, et see päriselt praktikas rakenduks.
- Alles alustasin NLP praktiku kursusega, nii et pikk teekond on veel ees, kuid juba kahe pika nädalavahetuse järel näen, et see teekond iseendasse tuleb eriti põhjalik ja sügav. Kontakt iseendaga, mida see kursus võimaldab, on võimas. Juba saad sinagi end järgmisele kursusele kirja panna.
- Wildfit – see on küll oma olemuselt toitumise kaudu elustiili muutev programm, kuid suudab 90 päevaga panna ennast jälgima palju rohkemas kui vaid toitumises. Toetub salamisi NLP tehnikatele. Toitumine on väga oluline osa sellest, kuidas meie keha end tunneb. Kui anname talle head kütust, siis toimib ta hästi ja aitab hoida tasakaalu keha, meele ja vaimu vahel. Hea kontakt kehaga tuleb sellest programmist kohe kindlasti. Tegime selle kaasaga koos läbi karantiini ajal. Sattus kuidagi kogemata nii. Mõnus ühine väljakutse. Ja Eric Edmeades on lihtsalt nii karismaatiline kuju, et teda ma võikski iga päev kuulama-vaatama jääda 🙂
Viimases postituses võtan kokku need olulisemad “asjad”, mis on toetanud meid paarisuhte arendamisel ja mida oma kogemuse pealt soovitada julgen.