← Tagasi kõikide postituste juurde

Elustiil ja väärtused: kuidas teadlikumalt elada? 

Elustiil on isikupärane elulaad (EKI) ehk see viis, kuidas sa käitud ja tegutsed ning mille järgi eluvalikuid teed. See, mida sina ja teised sinus märkavad, on seotud aga sellega, mis sind sisemiselt juhib. Mis on sulle elus oluline (väärtused) ja mida enda kohta usud (uskumused) –  see loob sinu elustiili aluse. Kui sa pole teadlik enda väärtustest ja uskumustest, siis kuidas saad olla kindel, et teed elus enda jaoks õiged valikud?

Nädalavahetusel viisin JCI Aastakonverentsil ‘Elustiil’ läbi töötoa, mis keskendus just sellele teemale. Läbi praktiliste harjutuste ja mõtiskluste aitasin osalejatel mõista, kuidas nende väärtused ja uskumused mõjutavad igapäevaelu ning kuidas nad saavad neid teadmisi kasutada, et elada teadlikumat ja rahuldust pakkuvamat elu.

Intuitiivselt teed sa valikuid ikka väärtuste ja uskumuste järgi, küsimus on selles, kelle väärtustega on tegu ja kas need uskumused sind toetavad. Sind juhtivad väärtused saavad olla ka kellegi teise omad. Mõtle näiteks abituriendi erialavalikutele, mida juhivad autokraatsema loomuga vanemate tõekspidamised ja veendumused või noore ambitsioonika eesmärgiseadja peale, keda meedia ja tänane sõpruskond oma sõnumitega pommitavad. Uskumused on küll suures jaos enda omad ja enda loodud, kuid neist nii mõnigi on sind piirav – lapsepõlvest või elu kriitilisematest hetkedest kaasa võetud veendumus enda, teiste ja maailma kohta, mis sind ja su valikuid ei toeta. Kõik see, mis sinu eest intuitiivsel hetkel räägib ja sinu valikuid suunab, kui sa pole eneseteadlik, võib, aga ei pruugi alati olla sinu oma ja sind edasiviiv, vähemalt mitte sinu jaoks õiges suunas. 

Pane oma väärtused tähtsuse järjekorda

Väärtusi on igaühel palju. Kui inimesed suurest väärtustepakist oma esimese ringi valikuid teevad, tõstavad nad esimese hooga olulisena kõrvale ikka mitukümmend. Ja sellega kaasneb õigustatud küsimus, et aga kui ma neid ei vali, kas see siis tähendab, et need pole olulised. Ei tähenda. Lihtsalt baasväärtuste komplekt on väiksem. Baasväärtused on lisaks ka iga inimese jaoks oma tähtsuse järjekorras. Isegi kui sul on kaaslasega mõned kattuvad väärtused, siis selgub otsustavatel hetkedel see, kas järjestus on sama. Kas sõprus tuleb enne ausust või tuleb ausus enne sõprust. Ja mitte keegi teine ei saa seda järjestust kritiseerida, sest need on sinu väärtused ja see on sinu järjekord. 

Ole teadlik oma toetavatest ja piiravatest uskumustest

Identiteedimaatriks, millega töötoas algust tegime, keskendub uskumustele, mis inimesel on iseenda kohta. Nii selle kohta, kes sa oled, ei ole või olla tahad, kui selle kohta, milleks usud või kardad muutuda. See annab sinu elustiilivalikutele üheltpoolt hoogu ja näitab potentsiaali kui samal ajal seab piiranguid. “Kõigele on alati lahendus” ja “Ma pole kunagi milleski piisavalt hea” – need saavad inimeses korraga eksisteerida ja tema püüdlusi üheaegselt toetada ja saboteerida. Olles teadlik uskumustest, on sul võimalik oma väärtustega kooskõlas olevat elu paremini disainida, sest uskumused ei piira pimesi sinu tegevust. Piiravaid uskumusi saab ja tasub ümber disainida. Sedagi saab teha ikka ja ainult teadlikult endale lähenedes. 

Seosta harjumused väärtustega

Harjumused on need, milles meie tänane mina paljuski väljendub. Nii heades kui halbades harjumustes. Häid harjumusi on keeruline enda jaoks tööle saada või halbu eemaldada siis, kui tähendus on enda jaoks seestamata, oma väärtustega sidumata. Lihtsam on tööle saada harjumusi, mille osas on sul kindel veendumus ja mis on su sisemiste väärtustega sügavalt kooskõlas. Sageli pakub elu meile neid veendumusi läbi tervisevalikute – arst paneb valiku ette, et kas nii või naa. Ja see ‘naa’ ei meeldi sulle nii väga. Minu hommikvõimlemised said aastate eest alguse just sellest, et terapeut andis märku kõhu sirglihase lahknevusest, mis selgitas neid sportimisega seotud muresid, mis mul tekkinud olid. Elukvaliteedi nimel asusin harjutusi tegema ning aasta aastalt olen võimlemisharjutuste hulka lisanud füsioterapeutide soovitatud harjutusi ja enda mõtteid. See harjumus on tänaseks nii kange, et kui isegi nädal vahele jääb, on kerge end uuesti reele aidata. Tuleb lihtsalt matt lahti rullida ja vahendid kõrvale sättida. 

Sisemine konflikt viib lõpuks läbipõlemisse

Kui oled püsivas sisemises konfliktis, sest tegutsed keskkonnas, mis on sinu väärtustega vastuolus, on alust peljata läbipõlemist. Läbi põleda on võimalik nii tööl kui kodus. Seega tasub oma olulised kontekstid läbi mõtestada ja vaadata, kas sinu suhted lähedastega ning tööelu, mis moodustavad olulisema osa meie elust, on väärtustega kooskõlas. 

Luba kulgemist

Kõik see on protsess. Kui eesmärgid on saavutatavad, siis väärtused mitte. Nende järgi elamine on pingutus. Sageli räägivad inimesed üht kuid käituvad tegelikult teisiti, sest pole õppinud veel enda ja ümbritseva keskkonna ja tingimuste vahele looma seda seost, et mitte ümbritsev ei mõjuta mind, vaid mina ise loon seda, kes ja mis mind ümbritseb. Teadlikult või mitteteadlikult. Töö uskumustega on samuti igapäevane, me ei saa kõike piiravat ühe korraga ja lõpuni endast välja juurida, märkamised tulevad tasapisi kogemustega. Harjumused otsivad tuge meie väärtustest ja uskumustest ning nende süsteemne järgimine aitab meid lähemale nii oma eesmärkidele kui väärtustest lähtuvale elule. Nii et ka see on protsess ja kulgemine. 

Ja nüüd on küsimus, et kas su elustiili üks osa on eneseteadlik olemine ja sisemise teadlikkusega oma elu kujundamine või mitte? Kas juhid end praegu teadlikult rahutoova ja õnneliku elu rajal või pusid konfliktides läbipõlemise poole? 

Tahad olla teadlikum? Liitu inspiratsioonikirjaga https://headflow.ee/ lehekülje lõpus või pane end kirja tasuta sobivuskohtumisele https://headflow.ee/teadlik-tootamine/, kus saame koos tunnetada ja läbi arutleda, kas saan sulle sel teel coachina toeks olla. 

Foto autor: Väino Pool

Uued postitused

Teadlik töötamine

Tagasisidest kasvad, kui oled tänulik ja võtad vastutuse

Kuidas sina tagasisidele reageerid? Kui sinu sees kerkib tänulikkus, millest peegeldub arusaam saadud tagasiside väärtuse kohta ning tahe tegutseda ja midagi muuta, siis, palju õnne, oled valmis igasugusele tagasisidele tuginedes kasvama. Ja, tõele au andes, sa juba teedki seda ning

Loe edasi »
Shopping Cart

Soovid igal nädalal kolme lühikest inspireerivat mõtet?

Liitu Headflow inspiratsioonikirjaga