Väärtuspõhine planeerimine tundub olevat fraas, mida seostada vaid ettevõtte kontekstiga. Tegelikult aitab väärtustele tuginev lähenemine oma isiklikule päeva- ja nädalaplaanile luua ka enda jaoks inimesena tasakaalu ja rahulolu. Kui tead oma väärtusi, oskad neid ka oma tegemistes ja otsustes kasutada ning saad kujundada seeläbi enda elu selliseks nagu seda soovid. Väärtuspõhiselt lähenedes saab selgeks, miks mõned tegevused lendavad käes, teised aga venivad ja kuidagi hoogu sisse ei saa. Ning siis on otsustamise koht – kas loobuda neist sootuks või muuta väärtuspõhiselt vaatenurka ning nad siiski lendama panna.
Poolteist kuud tagasi, kui olin lõpetanud järjekordse silmiavava nädalalõpu Pärnus NLP koolitusel ning tegelenud kolm päeva väärtustega, tuli mul mõte katsetada nädala planeerimist oma väärtustest lähtuvalt. Katsetusi on jagunud mitmesse nädalasse – on aeg vahekokkuvõtteid teha.
- Tundide arvutamine annab väärtustest aimu
- Oma tegevuste ja rollide läbimõtlemine aitab mõista, et piisav on piisav
- Tuumväärtus destilleerub välja vaatlemise käigus
- Mõttemäng seisvate/teosammul liikuvate plaanidega töötamiseks
- Kuidas see kõik väärtuspõhiseks planeerimiseks kokku saab?
Tundide arvutamine annab väärtustest aimu
Kindlasti oled aeg-ajalt kriitilisematel või vastupidi vabamatel hetkedel võtnud ette oma päevad ja nädalad ja kuud ning arvutanud, et kui palju siis ikkagi ühele või teisele asjale aega kulub, ning mõelnud, et kuidas tegelikult võiks. See on väärtuspõhise planeerimise puhul ka hea punkt, kust alustada.
- Kui palju sa tahad ööpäevas magada?
- Kui palju tahad päevas/nädalas võimelda/trenni teha/liikuda?
- Milliseid rutiinseid protseduure teed veel oma keha ja vaimu eest hoolitsemiseks iga päev/iga nädal?
- Kuidas sa süüa/süüa teha tahad? Palju selleks aega kulub?
- Kui palju võiksid iga päev/iga nädal lugeda?
- Kui palju veeta aega armsamaga?
- Kui palju veeta aega lastega?
- Kui palju veeta aega sõpradega?
- Kui palju tahad teha tööd?
- Kui palju tahad pühendada aega kodule (korrastamise, sisustamise jne mõttes)?
- Kui palju ja mida tahad teha, et lihtsalt olla?
See oli nimekiri, mis hakkas juba soovitud tundide jaotuse järgi näitama, kus mu väärtused on. Usun, et hakkab näitama sullegi. Võibolla pole mõni neist valdkondadest sul üldse täna päeva- ega nädalaplaanis – kas teadlikult või kogemata?
Oma tegevuste ja rollide läbimõtlemine aitab mõista, et piisav on piisav
10. oktoober oli vaimse tervise päev ning selle raames märkasin oma poja kooliülesannete vahel ka paberit, kus tuli hinnata oma rahulolu rattale märgitud valdkondadega oma elus. Elurattale (Wheel of Life, kui tahad netist tööriista otsida, neid on palju) võib neid valdkondi märkida nii, kuis ise tahad, aga võib ka tuginedes etteantud näidetele. Mina tegin elurattast väärtuspõhise planeerimise jaoks hoopis ajaratta ning märkisin sellele, et mida ma oma ajaga siis täpsemalt teen. Aeg iseendaga, aeg kaasaga, aeg lastega, aeg kodus toimetades, aeg ettevõttega, aeg sõpradega, aeg hobidega. Milline on sinu jaotus?
Kõige valgustavam oli nende ajaplokkide sisse tegevuste kirjapanemine. Ikka kipub ju inimene muretsema, et ta ei veeda piisavalt aega lastega või võibolla hoopis tööd ei tee piisavalt – ettevõtjana juhtub sedagi. See on puhtalt mõtlemise küsimus, sest see ’piisav’ ei ole ju kellegi teise piisav, ikka sinu enda oma. Kui olin lastega seoses pannud kirja kõik kaisutamised ja koosõppimised ja koossöömised, siis sain aru, et tegelikult veedame sisukalt koos palju rohkem aega kui ma arvasin. See arvamus oli kujundatud mõttest, et lastega koos olemine tähendab nendega koos mängimist või väljas millegi koos tegemist. Koos õppimine on aga väga intensiivne 1:1 olemine ja ei ole kuidagi võrreldav selle ajaga, kui laps midagi oma toas meisterdab samal ajal kui mina oma kabinetis tööd teen, mis justkui selle lastega olemise aja sisse ei mahugi. Samas tasub küsida ka lapselt kui selles suhtes osalejalt, et kuidas tema tunneb. Kelle piisav on piisav sinu jaoks erinevates tegevustes?
Tuumväärtus destilleerub välja vaatlemise käigus
Väärtuste tuvastamiseks ja sõnastamiseks ning järjestamiseks on erinevaid viise. Pakun siin välja ühe viisi, kuidas väärtusi leida ja kuidas neid järjestada. Minu esimene nädal vaatlusi, pärast väärtuste tuvastamist, järjestamist ja testimist, päädis sellega, et sain aru, et väljadestileeritud väärtustest oli midagi puudu. Päevad lendasid mõnusas rütmis ja tundsin, et elan täiesti väärtuspõhiliselt, kuid tööd väga palju tehtud ei saanud, kuigi plaane ju palju. Vaatasin siis natuke asjadele otsa ja sain aru, et see, mis mind päriselt ettevõtlusega tegelema kannustab ning mille peale süda põksub, ei sõnastu otseselt kusagil. Nii lisasin veel ühe väärtuse, mis tundus, et aitab ka selles vallas edasiliikumise kindlustada.
Nüüd, kui kuu sai täis ning oma oktoobrikuu plaanidele otsa vaatasin, tõdesin tulemusi ja tehtud otsuseid läbi kirjutades, et kogu minu olemine keerleb hoopis ühenduse loomise ja hoidmise ümber. Enne oli see kirjas vaid ühe väärtusena, kuid nüüd sain aru, kuidas kõik teised väärtused just sellega haakuvad. Vaadates kuule tagasi sain aru, kui kannustav see on. See kujuneski vaatluse käigus minu tuumväärtuseks – ühenduse loomine iseenda, looduse, oma lähedaste ja sõpradega ning ühenduse loomine läbi oma töö kogu maailmaga.
Selle tuumväärtuse sõnastamine aitab aru saada ka sellest, kuidas mõned tegevused, millega olin plaaninud oktoobris tegeleda, on ikka veel samas faasis, kus kuu alguses. Kas sul on mõni selline asi täna taldrikul, mida seal järjekindlalt hoiad, aga mis edasi ei liigu või liigub teosammul? Pakun ühe väikese mõttemängu selle tegevuse analüüsimiseks.
Kuidas see kõik väärtuspõhiseks planeerimiseks kokku saab?
- Kui mõtiskled, kuidas tahad oma päevi, nädalaid ja kuid kasutada ning milliseid tegevusi üks või teine roll või ajajaotus tegelikult hõlmab, võid leida ennastki mõttelt, et asjad pole üldse nii hullud, kui nad paistavad. Või siis paistab kohe välja, et midagi on kapitaalselt puudu. Olukorra kaardistamine on igasuguse planeerimise esimene samm, sest liikuma saab hakata siis kui tead, kust sa liikuma hakkad.
- Kui otsid oma väärtusi elus üldiselt või tegevuste kaupa ning seejärel jälgid ennast neid väärtusi täitmas, saad aimu koos- või ebakõlast oma tegevuste ja väärtuste vahel. Need hakkavad palju paremini välja paistma, sest sa vaatad neid.
- Kui midagi jääb tegemata, mida tahaks teha, siis kas mõni väärtus on sõnastamata või hoopis valesti sõnastatud? Väärtuste ja tegevuste/otsuste ebakõlast annab märku see, kui tunned, et miski ei klapi, pole tasakaalus ning sees on sellest tulenev rahulolematus. Ja kui siis selgub, et mingi plaanitud tegevus kuidagi ei lähe, siis uuri, kas see ei lähe sellepärast, et ei peagi minema, sest see pole ega saagi olema sinu väärtustega kooskõlas, või ei lähe seepärast, et sa pole osanud endale sõnastada seda, kuidas see tegelikult on sinu väärtustega kooskõlas ja kuidas ka kõik kaasuvad tegevused saab väärtustega kooskõlastada. Mitte punnitades. Ikka vabatahtlikult ja heas tundes ja olemises.
- Edaspidi oma päevi ja nädalaid planeerides mõtle, kas see tegevus, mille sinna omal soovil või teiste kutsel/palvel lisada tahad, on sinu väärtustega kooskõlas ning annab sulle hoogu.
Võta julgelt ühendust, kui tunned, et tahad selle teemaga sügavamalt ja minu toel tegeleda.
PS! On sul ei-ütlemisega raskusi ning kipud oma planeeritud ajale liiga kergekäeliselt kohtumisi lubama sellepärast, et teistele sobib see paremini? Oled pärast hädas oma tegemiste äramahutamisega? Võibolla aitab sind praktika mitte lubada käimasolevasse nädalasse broneeringuid v.a erandjuhtudel.