← Tagasi kõikide postituste juurde

Väärtuspõhine planeerimine – üks viis väärtuste tuvastamiseks

Väärtuspõhise planeerimise jaoks võid teha eluratta moodi ajaratta ning märkida sellele, et mida oma ajaga siis täpsemalt teed. Aeg iseendaga, aeg kaasaga, aeg lastega, aeg kodus toimetades, aeg ettevõttega, aeg sõpradega, aeg hobidega. Milline on sinu jaotus?

  1. Kirjuta iga jaotuse juurde, milliseid tegevusi see endas hõlmab. Aeg lastega võib hõlmata nt lauamängude mängimist, koduste õppetükkide tegemisel toetamist, koos söömist, hommikust minikaisutust äratamisel jne.
  2. Nüüd küsi iga jaotuse kohta, et mis on sulle just siin kõige olulisem. Pane see kirja ning küsi siis kirjasaanud märksõna kohta omakorda, et mida olulist on selles sinu jaoks. Ja nõnda niikaua kuni mõtted otsa saavad või korduma hakkavad. 5-6 saab ikka kirja ja sellega on juba võimalik tööd teha. Näiteks, et paned esimese sõnana lastega seoses kirja ‘usalduse’. Nüüd küsid, mida olulist on usalduses minu jaoks? Võibolla on see järgmine sõna ‘kohalolu’, võibolla hoopis ‘märkamine’. Nüüd küsid selle järgmise sõna kohta uuesti, mis selles olulist on jne.
  3. Nüüd võrdle kõik paarid läbi küsides endalt, et kas pigem see või too. Nii tekivad iga teema jaoks (suhe, lapsed, töö jne) väärtuste hierarhiad. Küsigi täitsa kõva häälega endalt, et kui peaksin valima, siis kas ‘usaldus’ või ‘märkamine’, ‘usaldus’ või ‘kohalolu’ jne. Pane pluss selle taha, kumma paarist valid. Plusside arvu järgi saad väärtused järjestada.

Ilmselt mõned kirjasaanud väärtused kattuvad, võibolla kattuvad sul paljud, siis on eriti lihtne edasi minna. Aga kui on nii, nagu mul, et neid sõnu tuli erinevate jaotuste peale kokku oma 30, siis võib asi tunduda hoomamatu ning siis on vaja veidi veel mõtiskleda, koondada ja sorteerida, et neist enda jaoks selline komplekt kirja saada, mida planeerimises testima hakata. Esimese testi tegin ära kohe viimase paari päeva kohta: panin kirja kõik tegevused, mis mul meelde tulid, ning vedasin jooni väärtusteni, mida need endas kandsid. Mitmed tegevused kandsid mitmeid väärtusi ning mõned väärtused said endani rohkem jooni kui teised. See aitas jälle koondada ning alustada tööd kitsama komplektiga.  

Seda kõike on hea teha, kui oled harjunud endaga sellisel tasandil analüütilist tööd tegema. Kui mitte, siis on mõnus endale keegi kõrvale võtta, kes protsessi juhendada oskab.

Loe ka:

Uued postitused

Teadlik töötamine

Tagasisidest kasvad, kui oled tänulik ja võtad vastutuse

Kuidas sina tagasisidele reageerid? Kui sinu sees kerkib tänulikkus, millest peegeldub arusaam saadud tagasiside väärtuse kohta ning tahe tegutseda ja midagi muuta, siis, palju õnne, oled valmis igasugusele tagasisidele tuginedes kasvama. Ja, tõele au andes, sa juba teedki seda ning

Loe edasi »
Shopping Cart

Soovid igal nädalal kolme lühikest inspireerivat mõtet?

Liitu Headflow inspiratsioonikirjaga