Inimene ei tee kunagi midagi, mis talle kasulik ei ole. Haarad šokolaadi, sotsiaalmeedia, suitsu, kohvitassi või õlleklaasi järele, röögatad kellegi peale vihastades, vaatad poole ööni Netflixis seriaale… Ja see on sulle kuidagi sellel hetkel kasulik, sest vaigistab mingit sisemist pinget või täidab mingit vajadust. Muidugi ei kaasne enamasti neil hetkedel ratsionaalset arutelu, eriti kui tegevus on harjumuseks kujunenud. Ühel hetkel lihtsalt leiad end sellest. Aga mis siis, kui seostaks kõik head ja halvad harjumused hoopis pikaajalisemate sihtidega? Mis siis, kui ütleks, et harjumused on tegevused, mis kas toovad meie pikaajalisi sihte meile lähemale või viivad neid meist kaugemale? 

Võta praegu katsetamise mõttes üks enda hea harjumus ja küsi endalt, kuidas see sulle kasulik on siin ja praegu ja kaugemas tulevikus ja millist sihti see sul elus saavutada aitab. Näiteks, et kui sul on harjumus iga päev koeraga 1-2h jalutada, siis on see kasulik nii koeraga suhte hoidmiseks, treenimiseks, selleks, et sul oleks pärast kodus temaga koos hea olla ja ta närvidele ei käiks kui oma mõtete puhastamiseks, et suhted kodus oleksid head. Ja pikas perspektiivis on hea vaimne ja füüsiline tervis kindlasti pika ja mõnusa elu üks komponente.

Nüüd võta, ikka katsetamiseks, üks halb harjumus ja küsi endalt, millist lühiajalist kasu see sulle toob, kuidas see sind selles hetkes aitab ning siis mõtle, millise kaugema sihi saavutamist see konkreetne harjumus takistab? Kui sa ta halvaks nimetasid, siis on selge, et seal see konfliktikoht tänase ja tulevikus saadava kasu vahel sinu jaoks on, muidu oleksid selle ju heaks kategoriseerinud. Ütleme näiteks, et vaatad igal õhtul 5h järjest Netflixist seriaale. Lühiajaliselt on see kasulik, sest aitab sul end välja lülitada, mitte mõelda sellele, mis oli täna või mida toob homne, mitte muretseda. Pikaajaliselt tähendab see aga, et tõenäoliselt kannatab peatselt puuduliku unekvaliteedi ning lahendamata ja kuhjuvate murede tõttu nii su füüsiline kui vaimne tervis. 

Millised sinu tänased harjumused aitavad sul saavutada su pikaajalisi eesmärke ja panevad sind hästi tundma ja millised vastupidi tõmbavad su energiast tühjaks ning takistavad eesmärkide saavutamist? 

Categories:

Tags:

No responses yet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.